Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 11:46
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Społeczne

W tym dziale znajdziecie artykuły dotyczące historii lokalnej, kultury, zdrowia, ekologii. A także wywiady, czy redakcyjne akcje. 

Racławsky keło i dwugłoska „eu” – część 2
Racławsky keło i dwugłoska „eu” – część 2

W poprzednim wydaniu Tygodnika Krapkowickiego przedstawiony został współczesny zasięg występowania dwugłoski „eu” („eł”) oraz to, jak zmieniło się to na przestrzeni ostatnich lat. W tej części artykułu opiszę podstawowe zasady kodyfikacji liter języka śląskiego i zaproponuję utworzenie nowej litery, która umożliwi jednoznaczny zapis dwugłoski „eu” w tekstach.

19.04.2024 11:19
Seans dla dzieci przyjazny sensorycznie w KDK
Seans dla dzieci przyjazny sensorycznie w KDK

Działania rodziców dzieci z niepełnosprawnościami dla „Kultury bez barier” w Krapkowicach przynoszą pierwsze skutki – teraz społecznicy zapraszają na seans.

19.04.2024 11:16
Wody gruntowe w Polsce:  zasoby, wykorzystanie i perspektywy
Wody gruntowe w Polsce: zasoby, wykorzystanie i perspektywy

Obieg wody w przyrodzie stanowi fundamentalny element równowagi ekosystemów, bez którego funkcjonowanie życia na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda przemierza różne etapy cyklu wodnego, w tym istotną rolę odgrywają wody podziemne, które aktywnie uczestniczą w tym procesie. Ich znaczenie jest tak ogromne, że ich objętość, sięgająca nawet kilkakrotnie wód oceanicznych, stawia je w centrum uwagi w kontekście dostępności zasobów wodnych.

15.04.2024 06:42
Krapkowiczanie na frontach 1866 roku Część IV
Krapkowiczanie na frontach 1866 roku Część IV

Lata sześćdziesiąte XIX wieku zakończyły długi czas, w którym nasi przodkowie nie zaznali okropieństw wojny. W 1866 roku krew mieszkańców naszych terenów została rozlana na trzech odległych od siebie frontach, a część z nich nigdy nie powróciła do domu.

12.04.2024 09:26
Poskromić Osobłogę Cz. 3. Do trzech razy sztuka
Poskromić Osobłogę Cz. 3. Do trzech razy sztuka

Cykl artykułów o koncepcji budowy zbiorników przeciwpowodziowych na Osobłodze zakończymy opisując trzeci z nich, w okolicach Głogówka. Najbardziej od nas oddalony, za to z największymi szansami na realizację.

12.04.2024 09:20    1
Racławsky keło i dwugłoska „eu” – część 1
Racławsky keło i dwugłoska „eu” – część 1

Bo w Racławiczkach stoi „keło za stodełył”, a nie „koło za stodołōł”. W piekarniku piecze się „kełeucz”, a nie „kołoucz”. A deszcz z nieba wczoraj „padeł”, a nie „padoł”. Mowa tu o charakterystycznej dwugłosce „eu” („eł”), która spotykana jest w kilku miejscowościach północnej części powiatu krapkowickiego, a łącznie w kilkunastu dawnego, historycznego powiatu prudnickiego (Kreis Neustadt).

12.04.2024 09:16
Krapkowiczanka awansowała do półfinału Miss Polski
Krapkowiczanka awansowała do półfinału Miss Polski

Ma szansę zostać najpiękniejszą kobietą w Polsce. Mieszkanka Krapkowic Alicja Grzejszczak walczy o koronę Miss Polski 2024.

07.04.2024 09:52    1
Decydujemy o przyszłości: ruszyły wybory samorządowe
Decydujemy o przyszłości: ruszyły wybory samorządowe

Już dzisiaj (7 kwietnia) w Polsce wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Lokale wyborcze otwarte zostały o godz. 7:00. Głosować możemy do godziny 21:00.

07.04.2024 07:10
Katarzyna Lubnauer  w Krapkowicach. Będą 3 godziny niemieckiego
Katarzyna Lubnauer w Krapkowicach. Będą 3 godziny niemieckiego

Dziś (5 kwietnia) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Krapkowicach odbyła się wizyta Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyny Lubnauer. Spotkanie dotyczyło ujednolicenia wymiaru godzin nauczania języka mniejszości narodowej do trzech godzin tygodniowo.

05.04.2024 14:43    2
Poskromić Osobłogę Cz. 2. „Amerykan pod wodą”
Poskromić Osobłogę Cz. 2. „Amerykan pod wodą”

Na łódki do Pisarzowic albo na ryby do Kórnicy? Dziś propozycja taka spotkałaby się z niedowierzaniem, ale sto lat temu poważnie rozważano budowę zbiornika wodnego pod Łowkowicami.

05.04.2024 06:56    1
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody

Do naszego ekologicznego kalendarza świąt nietypowych z pewnością zaliczyć możemy dzień 21 marca, który jest pierwszym dniem wiosny oraz dniem wierzby. Dlaczego tak niepozorne drzewa są szczególnie doceniane przez naukowców? Co sprawia, że wierzbami powinniśmy się interesować? Przyjrzyjmy się tym zwyczajnym – niezwyczajnym gatunkom drzew.

05.04.2024 06:52    1
Muzyka Wielkiej Nocy
Muzyka Wielkiej Nocy

Z Eweliną Szendzielorz, wicedyrektorem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, rozmawia Michał Mandola.

05.04.2024 06:46
O salmonelli na krapkowickiej sesji
O salmonelli na krapkowickiej sesji

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krapkowicach (26 marca) poruszony został temat zatrucia salmonellą do jakiego doszło w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Krapkowicach.

03.04.2024 13:39    3
Śmieci, smród i bezradność
Śmieci, smród i bezradność

Krapkowiczanie mają dość śmieci, których w ostatnim czasie przybywa na terenie dawnych zakładów papierniczych przy ul. Opolskiej w Krapkowicach. W tej sprawie przyjęliśmy już kilka interwencji od oburzonych mieszkańców, którzy skarżą się m.in. na smród oraz tępo w jakim przybywa coraz to nowych odpadów.

03.04.2024 11:17
Poskromić Osobłogę - Cz. 1. Zbiornik wodny pod Krapkowicami
Poskromić Osobłogę - Cz. 1. Zbiornik wodny pod Krapkowicami

Licząca sobie 65,5 km długości Osobłoga, to druga pod względem wielkości rzeka płynąca przez naszą gminę i powiat. Na przestrzeni wieków nosiła różne nazwy. Najbardziej znaną jest niemiecka „Hotzenplotz”, tak jak legendarny rozbójnik, znany z ekranizowanej opowieści „Tajemnica zaginionego młynka”. Austriacy określali ją mianem „Ossa”. Po dokładniejszych badaniach odkryłem, że nazw było więcej. Na XVIII wiecznych mapach występuje jako „Pridnicz”, a na XVII-wiecznych – „Brudnicz”. Dziwna ta nazwa wywodzić się może od strumienia Prudnik, stanowiącego dopływ Osobłogi, uważany w tamtych czasach za jej główne źródło. Wedle innej teorii źródłosłowem był wartki prąd rzeczny.

02.04.2024 12:51    3    1
Reklama
Reklama
Reklama