Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:51
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://pupkrapkowice.ssdip.bip.gov.pl/
Reklama APN PRACA

Poczet władców Krapkowic Część IV

Do 1532 roku zdecydowana większość naszego terenu znajdowała się pod władzą różnych linii książąt opolskich z dynastii Piastów. Przyjrzyjmy się siedmiu pokoleniom rodu, który w największym stopniu wpłynął na początki dziejów siedziby władz naszego powiatu.
Poczet władców Krapkowic Część IV
Królowie Jerzy z Podiebrdów i Maciej Korwin na obrazie Mikoláša Aleša

Bolko V 
Najstarszy z synów Bolka IV to postać niezwykle barwna. W przeciwieństwie do części swoich poprzedników Bolko V, zwany również Wołoszkiem albo Husytą, nie angażował się co prawda w wielką europejską politykę, ale przez kilkadziesiąt lat uczestniczył w każdej większej awanturze na terenie Górnego Śląska. Popularny został także jako postać literacka, gdyż na stronach „Trylogii husyckiej” jako jednego z bohaterów upamiętnił go Andrzej Sapkowski. Na świat przyszedł w 1399 lub 1400 roku, a w wieku kilkunastu lat wyjechał na studia do Pragi. Tam zetknął się z nauką Jana Husa. Na Śląsk wrócił w 1417 roku. Niedługo później poślubił Elżbietę, córkę Elżbiety Granowskiej, wówczas żony króla Polski Władysława II Jagiełły. Nie oznaczało to jednak, że wybranka Bolka była córką króla. Jagiełło był czwartym i ostatnim mężem Granowskiej, a ich ślub w 1417 roku odbył się w atmosferze skandalu. Elżbieta była dzieckiem z jej trzeciego małżeństwa. Mimo to był to prestiżowy związek dla młodego księcia opolskiego.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama