Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 15:28
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Karmy dla zwierząt z owadzim białkiem. Dlaczego to takie ważne?

Szeroko pojęta ochrona środowiska i coraz częściej występujące alergie oraz nietolerancje pokarmowe u psów i kotów inspirują naukowców do szukania alternatyw wobec tradycyjnych karm dla czworonogów. Nowe technologie wdrażane w życie przynoszą nie tylko ulgę pupilom, ale stają się również zasadne gospodarczo i ekonomicznie.
Karmy dla zwierząt z owadzim białkiem. Dlaczego to takie ważne?

Nowe nawyki żywieniowe wśród czworonogów to lata ciężkiej, naukowej pracy – zdradza dr Krzysztof Dudek, koordynator projektów badawczo-rozwojowych w HiProMine, jedynej firmie w Polsce, która pracuje nad hodowlą owadów Hermetia illucens na skalę masową.

- Dzisiaj możemy powiedzieć z pełną stanowczością, że karma z insektami dla psów i kotów jest odpowiednia biologicznie dla mięsożernych zwierząt. Pamiętajmy, że białko z owadów jest najstarszym źródłem białka na świecie. Insekty są łatwo dostępne, a ich hodowla jest przede wszystkim etyczna. Nie przyczynia się do wzrostu emisji dwutlenku węgla i zużycia wody pitnej tak jak hodowla tradycyjnych zwierząt gospodarskich, larwy karmi się paszą z pozostałości produktów rolno-spożywczych, które dotychczas były utylizowane. Jednym słowem: produkcja karmy z dodatkiem insektów zmniejsza ilość odpadów w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Do tego nie wykorzystuje się białka z mięsa zwierzęcego, którego deficyt nieustannie rośnie – wyjaśnia Krzysztof Dudek.

Trzoda chlewna nie jest tak efektywna
Hodowla trzody chlewnej staje się coraz większym problemem, to kosztowna produkcja, wywierająca dużą i niestety negatywną presję na środowisku ze względu na znaczący ślad węglowy. Białka zwierzęcego zaczyna brakować. Zapotrzebowanie na owe białko w kontekście karmienia zwierząt stanowi coraz większe wyzwanie.

- Produkcja karm z insektami jest humanitarna – wyjaśnia Sebastian Gołębiewski, Business Development Manager w HiProMine. - W produkcji białka wykorzystywane są całe insekty, dzięki czemu mówimy o hodowli bezodpadowej. Brak konieczności ogrzewania całej kubatury hali hodowlanej, śladowe zużycie wody pitnej i minimalna emisja gazów cieplarnianych przez owady to tylko niektóre z zalet hodowli tych zwierząt. Owady żyją krótko, w dużym zagęszczeniu, a ich odchody oraz pozostałości pancerzyków chitynowych stanowią idealny bionawóz dla roślin, który można stosować nawet na gruntach mocno wymagających. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić lepsze rozwiązanie związane z produkcją białka na potrzeby żywienia czworonogów.

Nie można tu pominąć prozdrowotnych aspektów karmienia domowych pupili z udziałem białka z insektów. Naukowcy związani z HiProMine to autorzy najlepszej obecnie pracy na świecie pokazującej wartość energii metabolicznej tłuszczu z Hermetii Illucens. Przypominamy: wartość energii jest kluczowa w bilansowaniu każdego rodzaju karmy czy paszy, polskim naukowcom udało się dowieść, że tłuszcz z BSF (białko z Hermetia illucens) ma taką wartość energetyczną jak olej sojowy.

- Owady są cennym źródłem m.in. wapnia, fosforu, cynku, żelaza, selenu, miedzi, magnezu, witaminy B2, kwasu pantotenowego – wyjaśnia Sebastian Gołębiewski. – Wykazują one działanie antybakteryjne i immunostymulujące u czworonogów. Karmy na bazie insektów zawierają bardzo pożywne białko, o wysokim udziale aminokwasów egzogennych. Jego strawność  sięga średnio 90%, co jest bardzo wysokim wynikiem. To, co niezwykle istotne, to fakt, iż białko owadzie jest hipoalergiczne, więc mogą spożywać je zwierzęta z nietolerancją pokarmową i alergiami. Ma to znamienny wpływ na układ odpornościowy i nerwowy zwierzaków. Wzmacnia serce i wzrok, a także zapewnia piękny i zdrowy wygląd sierści.

Inwestycja, która zmieni świat karm?
Spółka HiProMine planuje budowę kolejnego dużego zakładu produkcyjnego na terenie województwa lubuskiego. Dotychczasowe osiągnięcia naukowe zostaną przełożone na praktykę. Ulegnie istotnemu zwiększeniu produkcja owadziego białka, tłuszczu i nawozu. Tego produktu oczekują najwięksi producenci karm dla zwierząt na całym świecie.

- HiProMine w zakresie swojej działalności prowadzi produkcję materiałów paszowych jedynie dla producentów karm i pasz dla zwierząt, nie planujemy rozwoju w kierunku branży spożywczej – informuje Krzysztof Dudek. – Nasze badania naukowe ukierunkowane są na czworonogi, akwakulturę i drobiarstwo, a przy tym na szeroko pojętą ochronę środowiska. Chcemy stworzyć model biznesowy, który będzie ekologiczny i humanitarny, a przy tym stworzy przestrzeń dla producentów karm do tego, by psy i koty były karmione zdrowo, a jednocześnie bez uszczerbku dla rynku spożywczego dla ludzi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZokaTreść komentarza: Czyżby onuca?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 06:19Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: IvanTreść komentarza: Twój stary, a nie Iwan, mów mi tatoData dodania komentarza: 08.05.2024, 21:00Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: OberibaTreść komentarza: Czyżby Iwan?😁Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:06Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: BożenaTreść komentarza: Tak , to prawda lekarz jest bardzo nie grzeczny , wizyta w gabinecie trwa 2-3 minut a czasami krócej, nie ma co liczyć na jego prawidłowe leczenieData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:43Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: GlosTreść komentarza: Również ja miałam okazję odwiedzić tego lekarza z moim dzieckiem. Niestety, wizyta okazała się niezwykle rozczarowująca i nieprzyjemna. Lekarz spóźnił się godzinę, a następnie zniecierpliwiony niby brakiem współpracy ze strony dziecka, zakończył badanie twierdząc, że jest ok. Nie dając wiary tej opinii, natychmiast udaliśmy się do innego okulisty, u którego dziecko zostało zbadane i zaopatrzone w okulary. Co więcej, koleża***a również miała podobne doświadczenia z tym lekarzem podczas wizyty ze swoim dzieckiem kilka lat temu. Wygląda na to, że problem z lekceważeniem pacjentów trwa od dłuższego czasu, a nikt nie chce go dostrzec. Trudno nazwać tego człowieka lekarzem, jego postawa jest obrazą dla całego środowiska medycznego.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 08:36Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Czy gmina GOGOLIN składa się tylko z miasta Gogolin czy również z ościennych miejscowości, trudno się doprosić o ścieżkę rowerową z jednej miejscowości do drugiej przemykamy pomiędzy ciężarówkami ale ważniejsze jest budowanie basenów, ogrodów, wiaduktów coś tu nie gra !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Tak będzie wyglądał nowy park na Osiedlu Dębowym
Reklama