Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 21:11
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Historia pod posadzką

Wiele osób nie kryje swojego rozczarowania decyzją biskupa Andrzeja Czai o zasypaniu pozostałości najstarszego kościoła w Opolu odkrytego pod posadzką katedry. Biskupowi i części wiernych zależy na szybkim zakończeniu prac archeologów i powrocie do świątyni. Dalsze czynności naukowców oraz poprowadzenie remontu w taki sposób, aby artefakty były wyeksponowane, znacznie opóźniłyby powrót wiernych do katedry. Pewien pomysł na rozwiązanie tej sytuacji ma prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Historia pod posadzką

Prace archeologiczne w świątyni rozpoczęły się ponad rok temu. Na przestrzeni czasu w obiekcie dokonano wiele interesujących odkryć, m.in. natrafiono na mury późnoromańskiego kościoła kolegiackiego z elementami jego wystroju. Decyzję o ich zasypaniu podjął biskup Andrzej Czaja po długotrwałych konsultacjach ze specjalistami. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z tej decyzji. Nie brakuje głosów, że wyeksponowanie znalezisk jeszcze bardziej podniosłoby rangę historycznego miejsca, jakim niewątpliwie jest opolska katera. 

20 października prezydent Opola poinformował w mediach społecznościowych, że miasto wesprze zespół archeologów prowadzących badania w katedrze i po zakończeniu remontu przygotowana zostanie koncepcja odsłonięcia istotniejszych zabytków romańskiej świątyni. 

„Szanując decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków i władz Kościoła o zakopaniu odkrytych zabytków, widzę szansę w zgodzie na ich późniejsze częściowe odkrycie. Jestem w tej sprawie w kontakcie zarówno z władzami Kościoła, jak i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską” – napisał w mediach społecznościowych Arkadiusz Wiśniewski. 

Prowadzone w katedrze prace zaowocowały odsłonięciem pozostałości świątyni z początków XIII wieku, w tym niezwykle cennych detali dawnego miejsca kultu. Mowa o fragmentach trzonów służek oraz bazy ceramicznej z dekoracją w formie lilii. Natomiast przy dawnym ołtarzu natrafiono na cenny i rzadko spotykany element wystroju kościelnego – tumbę grobową. Cenne jest także XIII-wieczne wielobarwne obramowanie wejścia na klatkę schodową zlokalizowane w narożniku obecnej nawy północnej.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 24 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZokaTreść komentarza: Czyżby onuca?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 06:19Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: IvanTreść komentarza: Twój stary, a nie Iwan, mów mi tatoData dodania komentarza: 08.05.2024, 21:00Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: OberibaTreść komentarza: Czyżby Iwan?😁Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:06Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: BożenaTreść komentarza: Tak , to prawda lekarz jest bardzo nie grzeczny , wizyta w gabinecie trwa 2-3 minut a czasami krócej, nie ma co liczyć na jego prawidłowe leczenieData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:43Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: GlosTreść komentarza: Również ja miałam okazję odwiedzić tego lekarza z moim dzieckiem. Niestety, wizyta okazała się niezwykle rozczarowująca i nieprzyjemna. Lekarz spóźnił się godzinę, a następnie zniecierpliwiony niby brakiem współpracy ze strony dziecka, zakończył badanie twierdząc, że jest ok. Nie dając wiary tej opinii, natychmiast udaliśmy się do innego okulisty, u którego dziecko zostało zbadane i zaopatrzone w okulary. Co więcej, koleża***a również miała podobne doświadczenia z tym lekarzem podczas wizyty ze swoim dzieckiem kilka lat temu. Wygląda na to, że problem z lekceważeniem pacjentów trwa od dłuższego czasu, a nikt nie chce go dostrzec. Trudno nazwać tego człowieka lekarzem, jego postawa jest obrazą dla całego środowiska medycznego.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 08:36Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Czy gmina GOGOLIN składa się tylko z miasta Gogolin czy również z ościennych miejscowości, trudno się doprosić o ścieżkę rowerową z jednej miejscowości do drugiej przemykamy pomiędzy ciężarówkami ale ważniejsze jest budowanie basenów, ogrodów, wiaduktów coś tu nie gra !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Tak będzie wyglądał nowy park na Osiedlu Dębowym
Reklama