Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:07
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://pupkrapkowice.ssdip.bip.gov.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Kogo wybraliśmy 4 czerwca 1989 roku

Tuż przed tegorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu po raz kolejny spójrzmy wstecz, żeby zobaczyć, kogo w wyborach parlamentarnych wybraliśmy w przeszłości. Tym razem zajmiemy się wyborami z 1989 roku.
Kogo wybraliśmy 4 czerwca 1989 roku
zdjęcie poglądowe

„Wolny” głos do Sejmu...
Wybory do Sejmu z dzisiejszego punktu widzenia były bardzo skomplikowane. 425 posłów miało zostać wybranych w okręgach, a 35 z tzw. listy krajowej. Głos na kandydatów był jedynie częściowo wolny, ponieważ na mocy ustaleń władz PRL z opozycją, mandaty poselskie zostały już wcześniej przydzielone do odpowiednich partii i komitetów. Każdy mandat obsadzany był więc w ramach głosowania na osobną listę – oddzielną dla kandydatów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, oddzielne dla Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, dla Stronnictwa Demokratycznego, dla Unii Chrześcijańsko-Społecznej, wreszcie osobną dla tzw. kandydatów bezpartyjnych, czyli przede wszystkim kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Głosowanie miało odbyć  się w dwóch turach. Posłem już w pierwszej zostawał ten z kandydatów, który zdobył w ramach swojej listy do głosowania ponad połowę głosów. Jeśli to nie udało się nikomu, to do drugiej, która odbyła się 18 czerwca, przechodziło dwóch z kandydatów z największą liczbą głosów. Posłem zostawał ten, który wygrywał bezpośrednią rywalizację.

Z dzisiejszego punktu widzenia nieco dziwaczny może wydawać się też sam sposób głosowania. Głos na kandydata oddawało się w ten sposób, że wykreślało się z karty wszystkie pozostałe nazwiska, a nie wykreślało tego, na które zamierzało się zagłosować.

Ówczesne województwo opolskie podzielone było na dwa okręgi. Okręg numer 68 (Opole) obejmował z naszych terenów gminy Gogolin, Krapkowice i Strzeleczki. W skład okręgu 69 (Kędzierzyn-Koźle) wchodziły gminy Walce i Zdzieszowice. 

W pierwszej turze wybraliśmy jedynie kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z listy bezpartyjnych w każdym okręgu. Z Opola posłem został w ten sposób Bronisław Wilk, a z Kędzierzyna-Koźla – Stefan Kozłowski. Dopiero 18 czerwca obsadzone zostały mandaty przypadające wszystkim pozostałym ugrupowaniom. Z ramienia PZPR do Sejmu dostali się Jan Goczoł i Norbert Lysek (okręg 68) oraz Antoni Żelazny (okręg 69), z ZSL - Andrzej Borowski (68) oraz Aniela Bukała (69), z SD – Stanisław Suchodolski (68), a z UchS – Tadeusz Nowacki (69).

 Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 10 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama