Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:00
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

O nauczycielach z dawnych lat Cz. II

Chwilę po rozpoczęciu nowego roku szkolnego przyjrzymy się temu, jak wyglądała sieć szkół na terenie naszego powiatu na przełomie XIX i XX wieku. Zobaczmy, jak duże były wtedy nasze szkoły, ilu uczniów liczyły i przede wszystkim – kto dokładnie w nich pracował.
O nauczycielach z dawnych lat Cz. II

Inspektorat szkolny w Głogówku
Dwuklasowa szkoła licząca 155 uczniów działała w Brożcu. Kierownikiem szkoły był Josef Kopka, który ukończył Seminarium Nauczycielskie w Białej w 1882 roku. Pracował tu również Julius Stephan, absolwent z roku 1897 z Pyskowic.

Do szkoły w Dobieszowicach obok miejscowych chodziły także dzieci z kolonii Malkowice – razem 118 uczniów w dwóch klasach. Funkcję kierownika pełnił Albert Tykiel, które swoje wykształcenie nauczycielskie odebrał w 1888 roku w Białej, a obok niego od dwóch lat nauczycielem był Anton Pawelke, absolwent seminarium w Oleśnie. 
Kolejna dwuklasowa szkoła funkcjonowała w Dobrej, liczyła 153 uczniów z Dobrej i kolonii Nowy Bud. Pracowało tutaj dwóch nauczycieli, którzy swoje wykształcenie odebrali w Pyskowicach – kierownik Hugo Iskierka w 1885 roku, a Heinrich Kubny w 1898 roku.

Z kolei Bolesław Mross samodzielnie zajmował się 95 uczniami w dwóch klasach w Grocholubiu. Nauczyciel ten był absolwentem seminarium w Głogówku z 1884 roku. 
Całkiem duża, czteroklasowa szkoła funkcjonowała w Komornikach. Uczęszczało tu 279 dzieci z Komornik, Łowkowic i Nowego Młyna. Kierownik Josef Witter ukończył seminarium w Pyskowicach w 1876 roku, nauczyciele - Josef Gross w Białej w 1882 roku, a Franz Michalik w Prószkowie w 1899 roku.

Tylko niewiele mniejsza była czteroklasowa szkoła w Kórnicy, gdzie chodziło 272 uczniów z Kórnicy, Rajdyny, Chudoby, Agnieszczyna i Nowego Dworu. Kierownik Wilhelm Lindner w 1880 r. ukończył naukę w Białej, nauczyciele Paul Kupczyk – w 1898 r. w Prószkowie, a Max Kleinemann w 1899 r. w Oleśnie.

Dwuklasowa szkoła w Kromołowie liczyła 137 dzieci z Kromołowa i Czerniowa. Pracowali tutaj doświadczony Reinhard Kirsten, który w 1862 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Głogówku. Od zaledwie trzech lat w zawodzie pracował za to Georg Linke, absolwent seminarium z Olesna. 

Kolejna duża szkoła mieściła się w Kujawach, gdzie chodziło 320 dzieci z Kujaw i Zieliny. Kierownikiem i organistą był Jan Cibis, który w 1864 roku ukończył seminarium w Głogówku. Siedemnaście lat doświadczenia miał Adam Kania, absolwent z Pyskowic, cztery lata Karl Neugebauer z Pilchowic, również cztery - Karl Nickel, absolwent z Bystrzycy Kłodzkiej.

 Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 26 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama