Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:19
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://pupkrapkowice.ssdip.bip.gov.pl/
Reklama APN PRACA

Segregacja odpadów i co dalej?

Wiele osób się zastanawia, co się dzieje z posegregowanymi odpadami, które są odbierane z domów. Jak się okazuje, podział surowców wtórnych to dopiero początek wieloetapowego procesu, którego celem jest powstanie zupełnie nowych produktów.
Segregacja odpadów i co dalej?

W każdej gminie pojemniki z posegregowanymi odpadami opróżnia profesjonalna firma. Wiele osób obawia się, że właśnie w tym momencie odpady ponownie mieszane są w jednej śmieciarce. Poszczególne frakcje trafiają do osobnych przegród lub odbierane są w odrębne dni. 
Następnie surowce wtórne trafiają do recyklerów. Pod tą nazwą kryją się firmy specjalizujące się w recyklingu poszczególnych rodzajów odpadów. W każdym przypadku proces odzyskiwania surowców wtórnych przebiega nieco inaczej, ale są też pewne elementy wspólne. Odpady trzeba odpowiednio sprawdzić, zważyć i opisać. Następnie trafiają na specjalną taśmę, gdzie są dosortowywane, a później przygotowywane do przetworzenia. Jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, to powstaje z nich tzw. regranulat. Metale stają się przydatnym stopem. Ze szkła powstaje stłuczka, a z papieru wytwarzana jest celulozowa masa. Z bioodpadów produkuje się kompost lub biogaz. 
Również odpady zmieszane podlegają sortowaniu, tak by jak najmniej z nich trafiło ostatecznie na składowisko. W tym wypadku odzysk jest dużo mniejszy, ponieważ zmieszanie surowców wtórnych z innymi rodzajami odpadów utrudnia ich przetworzenie. Może spowodować degradację materiału, np. poprzez zabrudzenie papieru organicznymi odpadkami.
Z tworzyw sztucznych powstają meble ogrodowe, zabawki, długopisy czy osłony do wykładzin i dywanów. Korzystają z nich również producenci ram okiennych z PVC i ekranów przeciwhałasowych. Bardzo wartościowym surowcem jest szkło, ponieważ można je wielokrotnie przetwarzać. Po przetopieniu stłuczki szklanej (oprócz słoików i butelek) powstają szklanki, kieliszki i szklane dekoracje. Z recyklingu szkła korzysta branża budowlana. Z tego materiału produkowane są kafelki, kuchenne blaty czy materiały z włókien szklanych. Z masy celulozowej powstają książki, zeszyty, gazety, artykuły higieniczne, filtry do kawy czy opakowania na jajka. Opłacalne jest również przetwarzanie bioodpadów. Dzięki ich kompostowaniu produkuje się naturalny nawóz do roślin, znacznie bezpieczniejszy niż chemiczne substytuty. Z bioodpadów wytwarza się również tzw. biogaz. Służy on jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i ciepła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama